Først og fremmest: Tak for jeres søde hilsner i går! I er bare så rare og fantastiske altid, både når det går godt, men også når man har brug for lidt opmuntring. Tak!
Penny er helt frisk igen og jeg er også nogenlunde på højkant. Jeg har nogle lækre opskrifter i ærmet til jer. Eller det vil sige, mangler selve opskrifterne altså mål og sådan, som jeg lige skal rekvirere fra mine forældre og så kommer der opskrifter. Så i mellemtiden får I lige lidt billeder fra sommerhus i weekenden og samtidig noget af det mad, der kommer opskrifter på.
Pandekager med græsk yoghurt, rabarberkompot og honning.
Ah! Flare på fotografier gør mig glad.
Mere flare gør mig endnu mere glad. Velkommen sommer.
Fiskemandens Stegemix skal man altså ikke kimse ad. Slet ikke hvis det er en laber lille hornfisk, der er paneret i den.
Vi lavede tilsyneladende ikke andet end at spise… Her risotto med tigerrejer og friske ærter.
Penny chillede i haven med sine hjemmedrenge Snake og Punker-Giraf.
“Waz up Snake, er du nede med at vi ligger her og tygger ben?”… (Penny er ret gangsta bare så I ved det).
“Word, det er det sygeste ben det her Snake! Og prøv bare at tage det hvis du tør, mine hjørnetænder er længere og spidsere end dine wuz”… (det passer selvfølgelig ikke, hunde kan ikke snakke og det er bare mig der er kugleskør).
Vi lavede også blåbæryoghurtis. Nams!
Nå opskrift på is og risotto følger. Håber jeg. Måske vil de gamle rent faktisk ikke ud med dem. I så fald må vi nøjes med ovenviste.
Klem
A photo diary of my weekend. And Penny in deep conversation with her pal Snake.