Formiddagsthe med pebermyntestok (har sådan én egentlig et rigtigt navn på dansk? altså ligesom at det hedder en candy cane på engelsk). Bare lige lidt hyggeligere :)
Julebag til den store guldmedalje hjemme hos min mor i går, hvor vi bl.a. bagte min mormors ‘Pingkager’, vildt gode og ret så nemme.
Oprindeligt skal der en chokoladeknap på midten lige når de kommer ud af ovnen, men da vi ikke kunne opstøve ordentlige chokoladeknapper (og I ved jo at jeg er rædselsslagen for vekao), så endte det med ingenting eller frysetørrede hindbær som ovenfor.
Hvis I skulle have lyst at prøve kræfter med Pingkagerne (sorry, prøvede at komme på et bedre navn, men det hedder de altså bare), så er opskriften lige her:
En hel masse Pingkager
500g smør
500g lys farin
500g mel
korn af en hel stang vanille
reven skal af 1 øko citron
1 æg
1 strøgen tsk hjortetaksalt
125-150 g groft hakkede, smuttede mandler
- Rør smør og sukker hvidt og luftigt, enten pr. håndkraft eller med en håndmikser.
- Bland ægget og vanillekornene i.
- Bland de tørre ingredienser og rør dem derefter lidt ad gangen i dejen.
- Stil dejen på køl i et par timer eller til dagen efter.
- Tril kugler af dejen – ca. en teskefuld ad gangen – og sæt dem på en bageplade og tryk dem flade med håndfladen eller fingrene. De skal ikke ligge alt for tæt, da de også flyder lidt ud.
- Bag dem i ca. 6-7 min. ved 200 grader til de er gyldenbrune. Hold øje med dem! Lige pludselig går det stærkt. Drys evt. med frysetørrede hindbær eller nødder LIGE når de kommer ud af ovnen. Alternativt kan man sætte en chokoladeknap i midten af hver (som herefter ‘smelter fast’), mens de er varme. Eller man kan lade dem være som de er.
- Lad dem køle af på en rist.
- Når de er helt kolde, lægges de i lufttætte dåser beklædt med bagepapir.
- Opskriften kan snildt halveres, der er til ganske mange her :)
Vi fik også lavet lidt konfekt. Super simpelt, men en af mine favoritter: Store lækre dadler fyldt med marcipan og derefter rullet i perlesukker og drysset med lidt sølvstøv.
Til de af jer der smutter på juleferie nu, så vil jeg lige ønske jer rigtig glædelig jul og tusind tak for at I læser med <3
Morning tea with candy cane and making christmas cookies and treats with my mom is ranking high on my ‘things I like’-list this week :)