I sidste uge var jeg på besøg i Thieles store forretning på Købmagergade til synstest og kontaktlinsetjek. Og for at kigge på nye briller.
Jeg fandt tre par, jeg er lun på og nu må I meget gerne hjælpe mig med at vælge hvilket par, det skal være. Mere om det længere nede :)
Sædvanligvis bruger jeg briller morgen og/eller aften og linser derimellem. Et scenarie der nok gør sig gældende for majoriteten af linsebrugere, tænker jeg? Jeg har i alle tilfælde hverken lyst til at undvære det ene eller det andet.
Og når det kommer til linserne, så stiller jeg virkelig høje krav. Og tester dem hårdt med lange dage foran skærmen, masser af sports- og udendørsaktiviteter og sene aftener ude. Derfor er jeg også særligt spændt på at prøve nogle helt nye linser fra Acuvue, som jeg har fået med hjem.
Stort tillykke til Thiele, der netop har fejret fødselsdag nummer 200! Et 200-års jubilæum er ikke bare flot og en lykønskning værdigt, men også lidt af en præstation: 200 års klarsyn. Det er nærværende, nærsynede ret taknemmelig over.
Så meget at vælge mellem. Men selvom det er fristende at gå efter det stel, der ser flot ud på hylden, så er det vigtigste, at det er pænt, når først det sidder på næsen.
Jeg har et lidt stort hoved og lidt tætsiddende øjne og derfor er en lidt større og bredere brille god til mig. Den ‘trækker’ nærmest øjnene lidt fra hinanden.
Men jo, selvfølgelig lider jeg af ulykkelig kærlighed til små, smalle briller der går op i siderne – en stor tendens lige nu, også i solbriller i øvrigt. Så den kan alle jer med smalle eller normal størrelse ansigter hoppe på. Er kun lidt misundelig… suk.
Men nu vil jeg gerne have jeres hjælp. Jeg fandt tre brillestel (ok, flere, men indsnævrede til 3), som jeg selv syntes var fine og pæne på, men hvilket er bedst?
1, 2 eller 3?
Kandidat nummer 1 fra Bottega Veneta.
Kandidat nummer 2 fra Céline.
Kandidat nummer 3 fra Gucci.
Hvilken er jeres favorit?











