



Den er syrligt frisk, med et strejf af sødme og blomster og dermed perfekt til foråret. Jeg elsker kirsebær, pink grape og rose, så da jeg så, hvad denne drink består af, klappede jeg lidt i mine små hænder. Og den smagte tilmed bedre end jeg havde forestillet mig. Er man ikke til den svagt parfumerede rosensmag, er den nok ikke ubetinget et hit. I så fald ville jeg skifte rosenlemonaden ud med danskvand eller en almindelig lemonade, gerne med appelsin. Eller friskpresset appelsinjuice.
CHERRY & ROSE COOLER
2 cl. Cherry Heering
2 cl. Tanqueray TEN (eller en anden god gin)
3 cl. friskpresset pink grapefrugt
8-10 cl. Fentimans Rose Lemonade
Kom Cherry Heering, gin og grapesaft i en shaker med masser af isterninger og ryst grundigt i ca. 10-15 sekunder. Si det over i et højt, slankt glas (sådan et havde vi så ikke, hehe), fyldt med isterninger. Hæld forsigtigt Rose Lemonade i glasset og vend rundt en enkelt gang (helt ned i bunden) med en ske.
Pynt med en skive grape og gerne et rosenblad og et cocktailbær.
Enjoy :)
Og så skal jeg vist ud at købe en rigtig isterningbakke asap, ikke pænt med dem fra pose…
ENGLISH RECAP: A delicious, slightly perfumed and refreshing cooler of Heering Cherry Liquer, gin, rose lemonade and pink grape juice to celebrate spring.
