Der findes så utroligt mange talemåder om, hvordan man skal forholde sig, når livet giver én citroner. Men hvad når det er et fad fuld af lyserøde donuts? Når det hele føles som en kæmpe godtepose af rare begivenheder og muligheder, men det er svært at klemme endnu en kage ned? Fordi der bare ikke er plads i maven. Eller på tidskontoen, for nu at kalde en spade for en spade.
Jeg har prøvet det der med citronerne. I overflod. Men lige nu er det masser af lyserøde donuts og jeg tror helt ærligt aldrig rigtigt, jeg har været gladere. Jeg er sådan virkelig, virkelig glad. For hvor jeg er, hvad jeg har og for alle de appelsiner, der falder ned i min turban. Så pyt med om tiden helt er der, jeg vil nå det hele og lidt til lige nu. Så må jeg slå bremserne i, når det ikke går at brænde lyset i begge ender længere.
Eller sagt med andre ord. Selvom jeg stadig har jetlag, vi har flyttet kontor på arbejde (og det er noget af et gedemarked at flytte et helt PR-bureau) de seneste dage og jeg er bagud med alting og skal have stand på loppemarked på søndag, så tager jeg til fest i aften og fylder min lørdag med rare aftaler. Jeg kan simpelthen ikke lade være.
Rigtig god weekend allesammen!
Jeg håber at se en masse af jer til loppemarked på søndag. Læs mere her.
ENGLISH RECAP: There is a hundred sayings about what to do, when life gives you lemons. But what to do when life gives you a tray full of delicious pink donuts? It is a luxury problem indeed and one to feel grateful about, but nonetheless one can only eat so many donuts. Right now I’m in that fortunate position and trying to stuff in as many cakes as possible.