Yndige sølvarmbånd fra Oxideret.
Så er det tid til endnu en omgang ting jeg kan lide og anbefale. Jeg har ikke som sådan nogen dogmer for disse indlæg, men for det meste bliver det om ting jeg er stødt på/har købt/oplevet i løbet af ugen eller ting jeg bare rigtig godt kan lide generelt og som gør mig glad i hverdagen. Denne uge har været noget så hyggelig med hundepasning i weekenden, en lille get away og et rart afbræk søndag/mandag hos J’s familie og så ellers en masse dejlige kaffe/frokost/kage/bif/træningsaftaler med rare veninder. Har vist snydt lidt og holdt vinterferie, selvom jeg reelt set ikke har nogen. Nå, holder læsemaraton i dag og de kommende dage og så går det hele jo nok :)
Når nogen laver morgenmad til mig <3
Rufus lækkermås, som jeg havde den store fornøjelse af at passe i weekenden og egentlig bare hunde i det hele taget.
The Fighter og Biutiful. Begge sindsygt gode. Glæder mig i den forbindelse også til Oscar-nat på søndag. Har en efterhånden mangeårig tradition med et par veninder hvor vi sidder og ser hele showet hjemme hos mig. Hvilket selvklart involverer masser af mad, snacks og kaffe. Glæder mig!
Vores pæne Wolfgang Tillmans plakat, som nu pryder væggen i køkken/alrum. Planen er at der skal hænge en masse billeder på hele den væg. Elsker at bogreolen spejler sig i glasset i øvrigt.
Summerbirds helt åndssvagt dejlige, syndige, chokolade- og lækkerhedsindpakke mandler. Lemon Cayenne og Mint Matcha er mine favoritter. Både på grund af smag og farve.
Til jer der har savnet ‘Faste læsere’/Google Friendconnect-knappen, så er den nu at finde helt nede i bunden af bloggen, i højre hjørne. Så hvis I gerne vil følge med på den måde, så er det atter easy peasy :)
7 things I’ve enjoyed this week or simply love in general: Pretty silver bracelets from Oxideret, when someone makes me breakfast <3, dogs, The Fighter & Biutiful (looking forward to the Oscars), our Wolfgang Tillmans poster and how it reflects our book-shell and divine chocolate & goodness covered almonds from Danish Summerbird.