Selvom det ikke ligefrem er en juleret, så synes jeg det er rigtigt dejligt med lidt sundt, grønt, let og alligevel lunende her mellem alle julefrokosterne, -festerne og -godterne. Denne suppe er noget af det nemmeste, men vældig velsmagende og sund. Og så er den noget så nydelig med sin smukke, grønne farve.
NEM GRØNÆRTESUPPE MED BROCCOLI – 3-4 personer
1 løg
1 l hønse- og grøntsagsbouillon
1 broccolihoved
1/2 pose frosne ærter
Salt & peber
Evt. som topping
Creme fraiche eller skyr
Stegt kalkunbacon
Purløg
- Skær løgene i både og steg dem klare i lidt olie i en stor gryde.
- Skær broccoli i mindre stykker og kom stykkerne i gryden sammen med boullionen og kog det til broccolien er mør.
- Tilsæt ærterne og lad dem kort simre med. Blend det hele (nemmest med en stavblender) med lidt af af kogevandet og gem resten. Kom lidt mere af kogevandet/boullionen ved indtil suppen har den ønskede konsistens.
- Varm suppen igennem og server med creme fraiche, brød, kalkunbacon og purløg.
ENGLISH RECAP: Between all of the festivities, sweet treats and heavy meals of the holiday season it feels really good to go for a healthy green pea soup for a night or two. This one is made with broccoli and is oh so easy. Similar recipe here.