
Vi har ingen mikroovn og jeg har tilsyneladende bildt mig selv ind, at man ikke kan lave popcorn uden. I alle tilfælde har jeg ikke fået popcorn hjemme de seneste mange år. På det seneste har en massiv popcorn-craving dog fået mig til at huske på hvordan min far, da jeg var barn, satte en ære i at poppe majskorn i lidt olie i en gryde, alt imens han rystede den over hovedet til stor morskab for mig. Således poppede jeg løs i weekenden (ok, lod gryden blive i komfurhøjde, men rystede ivrigt) og peppede dem så lidt op med rosmarinsalt og revet Primadonna-ost. Virkelig en hurtig og lækker snack. Skæg at servere til drinks for gæster og helt sikkert mange gange sundere end chips og deslige. Også perfekt til en filmaften eller til den snarligt forestående Oscar-uddeling (glæder mig som et lille barn).
POPCORN MED ROSMARIN OG PARMESAN – 2 personer
2-3 spsk olie, oliven eller vindruekerne, kokosolie (uden smag) er også et hit
1 dl popcorn/hele, tørre majskorn
3-4 kviste frisk rosmarin
1-2 spsk havsalt
50 g parmesan (jeg brugte dog Primadonna)
Friskkværnet sort peber
- Hak rosmarin fint sammen med salt i en minihakker. Kan også hakkes fint i hånden og derefter blandes med salt.
- Riv osten.
- Varm olien i en stor gryde på høj varme. Når den er varm kommes et par majskorn i. Når de begynder at poppe hældes de andre i. Husk låg! Gerne af glas, så er det nemmere at følge med.
- Ryst gryden ofte og hold øje med den hele tiden, når der begynder at gå længere mellem poppene, så skal den af.
- Hæld rosmarinsalt over (hold lidt tilbage) og rør rundt. Smag til og hæld evt. resten over. Hæld derefter osten over og rør igen.
- Hæld dem op i bægre eller en skål og kværn lidt sort peber over + riv evt. lidt ekstra parmesan/Primadonna over inden servering.
- Haps!
Hvis man har mikroovn popper man selvfølgelig bare i den og blander derefter med rosmarinsalt og parmesan i en skål.
TIP: Der er masser af variationsmuligheder. Jeg tænker at lave en med timian i stedet for rosmarin og en chili/cheddar-version, ville sikkert heller ikke være dumt. Sig endelig til hvis I har andre gode kombinationer. Også gerne til den søde tand.
ENGLISH RECAP: This weekend i made fancy popcorn with rosemary salt, grated parmesan and black pepper. So easy yet so good.





