Vi er (endnu mere) vilde med de franske damer for tiden og denne her bog, sælger som nybagt baguette. Så måske I lige stod og ønskede jer en fransklektion i julegave? Voilà! Hvad I ønsker, skal I få. Og så endda med Camille Rowe – som jeg har lidt af et girl crush på – som lærerinde.
Jeg talte flydende fransk. Engang. Jeg boede i Bruxelles i et år efter gymnasiet og blev ret skrap til la langue française. Og efterfølgende var jeg dygtig til, at blive ved med at træne franskmusklen. Jeg gik på et samtalehold hos Institut Français i Østergade, læste bøger og så film på fransk og læste troligt fransk Vogue fra cover til cover hver måned. Men så ebbede det ligesom lige så stille ud. For det blev lidt meget arbejde med at vedligeholde et sprog, som jeg faktisk aldrig længere brugte i praksis. Andet end på en tur til Paris eller de franske alper i ny og næ. Og der er det trods alt begrænset, hvor meget man får trænet sine konversationsfærdigheder.
Faktisk var det på en tur til Senegal (kig lige med her og her, hvis I har brug for et skud farver og varme) for to år siden, at mit franske viste sig at være mest nyttigt. Og selvom jeg lige skulle have øret tunet ind på den eksotiske accent, så kom det heldigvis ogå ret hurtigt tilbage. Så det skal nok gå, hvis (når?) Vincent Cassel kommer og spørger, om jeg vil flytte til Paris med ham.
Hvad med jer? Har I også et ekstra sprog, som er gået lidt i glemmebogen? Eller er I gode til at holde det ved lige og i så fald hvordan?
Ps. Min fredagssang er – i dagens sprogtema – denne her bad boy.
Pps. GLÆDER mig til at svare på alle jeres vedkommende kommentarer til dette indlæg i morgen :)
ENGLISH RECAP: How to speak french with my girl crush Camille Rowe. Adorable! This is my friday song btw.