^^^ jakke Canada Goose (c/o)// strik Ganni// jeans Rag & Bone// sko Maruti (anden farve, samme model her)// taske Balenciaga// solbriller vintage// luffer Hice ^^^
Sådan her var jeg pakket ind i weekenden, mens snefnuggene hvirvlede rundt om ørerne på mig og skiferiedrømmene gjorde deres indtog i mit hovede. I øvrigt iført min mors skibriller fra firserne. Som jeg også nævnte i går, så er jeg en frossenpind af rang. Ikke meget viking over mig. Overhovedet. Derfor kan det måske undre nogen (føromtalte mor i særdeleshed) at jeg ikke – indtil for ganske nyligt – ejede en ordentlig vinterjakke.
Bevares har denne her (og ja, man må gerne grine af mig i det indlæg og omvendt synes teenage-Penny er sød!), som er praktisk og holder mig varm på hundelufteture, men den er også ved at falde fra hinanden. Og virkelig ikke så køn længere. Rød er ikke så holdbar en farve… Og meget dårlig til at camouflere mudder. Troede ellers kun det var børnehavebørn, der kunne slide tøj op, men det er åbenbart også muligt for friluftslivsentusiaster.
Men nu er der endelig en ny overvarm (begik den fejl at have den på indenfor i et storcenter i søndags og var ved at koge op) jakke på banen og den giver mig blod på tanden til friluftsliv på trods af kedeligt, råkoldt vejr. Og dét både af den mere urbane slags (cykelture til og fra alting inklusiv) og på klassisk manér med timelange vandreture i skoven med min plettede ven. Yay :)
ENGLISH RECAP: This weekend we had a tiny snowfall in Copenhagen and I couldn’t be happier. There is something very special about snow and everything gets so quiet and kind of magic when the snowflakes start falling. Now we’re back to rain and grey skies again. Please let it snow.