Jeg er helt hooked på smoothie bowls igen og i morges fik jeg denne dyblilla herlighed. Nu får de stakkels smoothie bowls – og acai bowls i særdeleshed – jo en del skældud fordi de ifølge kritikerne er “åh så tidskrævende” og “hvem har lige tid til at stå og pynte sin morgenmad med toppings i snorlige rækker?”.
Og jeg forstår det ærlig talt ikke helt. Både fordi jeg er erklæret fan af smoothie i skål, men også fordi det er noget nær det hurtigste, jeg kan komme på. Altså med mindre vi snakker om at klappe et stykke ost på en skive rugbrød. Og så kan man jo bare kaste toppings på i en vild forvirring. De smager lige så godt på den måde.
Herhjemme går det i alletilfælde hurtigere end at koge et æg eller lave havregrød. Og jeg har naturligvis fuld forståelse for, hvis man heller ikke har tid til det, men morgenmad er mit absolutte yndlingsmåltid og det bruger jeg altså gerne 5-10 minutter på at lave :)
I dag blendede jeg 1 banan, en stor håndfuld spinat, 1/2 avocado og ca. 150 g frosne skovbær sammen med et skvæt mandelmælk, lidt vanillepulver og kanel og så kan jeg ikke dy mig altid at tilsætte lidt superfoods. I dag kom der lidt maca og acai i.
Blende, blende, blende, tilsæt mere mandelmælk eller vand undervejs, hvis den skal være mere flydende, hæld op i skål, kom bær/nødder/frisk frugt/mandelsmør/kokos/chiafrø på og nyd med ske ♥
Hvis ikke jeg kommer et scoop ærte- eller risproteinpulver i, så spiser jeg et blødkogt æg ved siden af. Skal have et skud protein med morgenmaden for at holde mig mæt og energiniveauet højt til frokost.
Hvad spiser I til morgenmad for tiden?
Ps. Flere smoothie bowls her.
