Udover vores bugnende bogreol (der om noget bringer mig glæde og værdi), så er der også i alle tilfælde ét andet punkt, hvor jeg nok får svært ved at blive mere minimalistisk anlagt, nemlig min parfumesamling. Jeg elsker dufte og nørder dem til den store guldmedalje. Og selvom jeg har nogle aller-alleryndlings, så har jeg en ny duft på hver dag. Eller sagt på en anden måde, jeg har ikke den samme på to dage i træk.
Over tid kan man nemlig blive duftblind overfor det, man lugter til hver dag og det er næsten noget af det sørgeliste, jeg kan forestille mig. Derfor er mine parfumer i rotation, sådan at jeg også selv kan blive ved med at dufte og nyde dem.
Jeg har ikke noget særligt system, for hvornår jeg har hvad på, men ser det som en duftgarderobe, hvor jeg vælger parfume efter lejlighed, humør og årstid. Og lige for tiden er jeg aller-allergladest for Oud Fleur fra Tom Ford, der også har begået en af mine andre yndlingsparfumer, nemlig Soleil Blanc, der er min foretrukne sommer- og ferieparfume.
Oud Fleur er en unisex-parfume (det er som regel dem jeg bedst kan lide, eller endda deciderede herredufte) og er oplagt om vinteren og til aftenbrug med sine varme trænoter iblandet blandt andet rose og patchouli. Det er en vild og dominerende duft og den er der også stadigvæk dagen efter man har kommet den på.
Jeg bruger i øvrigt næsten altid kun parfume på hår eller tøj og sjældent direkte på huden.
Hvordan bruger I parfume? Og bruger I den samme hver dag eller skifter i mellem forskellige?

