
Intentioner og ønsker. I maj vil jeg…
- Gå ture med Penny i skoven og nyde alt det lysegrønne.
- Til Copenhagen Rosé Festival. Ja, ja who am I kidding, men hvis ikke jeg var gravid, så skulle jeg!
- På Louisiana at se Pipilotti Rist bl.a.
- Brygge ekstrakt til iskaffe.
- Have vasket vores store marokkanske uldtæppe i stuen. Det går ikke at gøre selv, men har fået det vasket ude for et par år siden og det fungerede upåklageligt.
- Bage foccacia. Er inde i en pizza/foccacia/pannini-fase og synes især foccacia er smarte at have med ud på picnic, skovtur og deslige.
- Dyrke mere yoga. Er kommet lidt ud af min ellers gode yogarutine og min krop (og mit hovede trænger). Som minimum lave lidt preggo-yoga og stræk hjemme hver anden dag.
- På Heartland Festival.
- I sommerhus. Inklusiv sommerhusmorgenmad som på billedet.
- Forære mig selv pæoner. Smukkeste, mest velduftende blomster og i sæson nu.
- Til Helsingborg på weekend med min Drømmemand. Prøver at flette en masse små ture og særlige stunder ind her inden baby.
Jeg ser især frem til…
- ELLE Style Awards. Synes det er skægt at dresse helt op og gå i galla-modus for en aften.
- En tur til Irland i starten af måneden at opleve den smukke natur. Har aldrig været på de kanter før, men har store forventninger.
Månedens outfit…
… jeg bor i denne her buksedragt for tiden.
Jeg skal spise…
… de første danske jordbær og nye kartofler. Og tebirkes. Stadig lidt af en graviditetsfavorit, der altså slår min almindelige yndling, croissanten, med hestelængder i disse tider.
Det skal jeg lytte til…
… jeg har playlisten French Chill på repeat og den fungerer altså upåklageligt og bliver i så godt humør af den. Især god som baggrundsmusik til arbejde eller når man har gæster.
Det skal jeg se…
… Game of Thrones på HBO! Jeg sad helt ude på kanten af sofaen i mandags og jeg ved lige præcis, hvad jeg skal lave de følgende mandage. SÅ spændende hvordan det hele ender, men også lidt trist at det snart er slut. Føler jeg er blevet voksen med den serie. Og så skal jeg også – i en helt anden boldgade – se Our Planet på Netflix. Smukkeste naturdokumentar om vores vidunderlige planet og hvorfor vi skal sætte alt ind på at bevare den.
Jeg skal læse…
… Helle Erobreren af Anders Morgenthaler og Marie Louise Tuxen og Rige menneskers problemer af Kevin Kwan. Sidstnævnte er 3. og sidste bind i Crazy Rich Asians-trilogien og jeg må altså indrømme at jeg er hooked at det er min guilty-læse-pleasure.
Månedens drøm…
… at sidde på fortovscafé og dele en flaske rosé med en veninde. Det får lov at blive ved drømmen. Men måske jeg kan lave en kompromisløsning, hvor jeg får et kvart glas og veninden får resten.
… at se border collier på job, når jeg skal til Irland. Forestiller mig, at det vrimler med får og hyrdehunde derovre, så håber at kunne opleve det ved selvsyn.
Jeg er taknemmelig over…
… hvor søde folk (især andre kvinder) er til at rose, heppe og komplimentere i forbindelse med graviditet. Synes virkelig der er en ‘kvinde er kvinde bedst’-ånd over det, som jeg værdsætter.
Jeg gider ikke...
… vaske tøj. Synes det er den kedeligste af alle huspligter.