Avra hvor har jeg det godt for tiden. Det tør jeg altså godt sige. Uden at Jante – eller I – forhåbentlig kommer og slår mig oveni hovedet. Men det har jeg altså. Alt føles rart og trygt og rigtigt. Der sker gode ting. Ikke helt af sig selv, jeg arbejder på og for dem.
Og jeg har slet ingen triste, dystre eller dårlige tanker for nærværende. For dem har jeg altså også ellers. Jeg er ikke altid en 100% lalleglad golden retriever. Selvom jeg som grundstemning er mere dur end mol og generelt er optimist og jahat. Men derfor kan der stadig være dage, hvor jeg føler mig grim og tyk og forkert og utilstrækkelig. Og hvor jeg falder i sammenligningsfælden.
Det ved alle selvfølgelig, er det dummeste, man kan gøre, men derfor sker det jo af og til alligevel.
Men lige nu spiller det altså. Der er ikke nogen jeg ville bytte med og jeg er egentlig bare rigtigt godt tilfreds med at være i min skal og befinde mig lige akkurat, hvor jeg gør. Måske fordi jeg har rusket og ryddet godt op i nogle ting. Måske bare fordi vejret er vidunderligt og jeg befinder mig midt i det smukkeste efterår, jeg kan erindre. Måske begge dele. Eller noget helt tredje.
Helt ærligt så har jeg ikke tænkt mig at gruble så meget over hvorfor. Men i stedet bare nyde lykken. Og glædes over, at den (også) er at finde i alle de små ting hverdagen er så flink at byde på.
Jeg håber, I får en helt vidunderlig torsdag ♥
Ps. Det øverste billede er fra Faxe Kalkbrud. En af mine yndlingslommer på Sjælland, som vi var forbi på vej hjem fra en hyggelig weekend hos min svigerinde og svoger i Vordingborg. Nu planlægger vi at besøge et nyt, fint sted på Sjælland og gå en tur hver søndag, når vi altså ikke skal noget andet.
Kunstinstallationen Cherish i Marmorkirken. 16.000 svævende papirblomster. Kan opleves til og med d. 21. oktober i kirkens åbningstider.
I hvad jeg spår, der bliver vinterens yndlingsbamsefrakke fra Gestuz og i verdens bedste, bæredygtige og Svanemærkede jeans fra Tomorrow Denim.
Croissantskål? Ja tak! Jeg spiser ikke så mange croissanter for tiden, da jeg arbejder hårdt på at få helt ro på min PCOS (og så er der altså nul sukker og kun meget få, halve croissanter på menuen), men denne skål kan jo også bruges til andet. Og så kommer det i det mindste til at minde mig lidt om croissanter.
Til 40-års fødselsdag i Dragør i fuld leopard og røde futter og ditto læber.
På matcha-date med mig selv. Og ja, jeg køber to-go af og til. Men det er sjældent og som regel uden plasticlåg.
I brune yndlingstrøjer fra Aiayu og den fineste nederdel i genbrugsvelour fra H&M’s Conscious Exclusive-kollektion.
Yndlingsslikket for tiden. Ingrid Marie. Så savner man (næsten) ikke bland-selv og croissanter.
På barselsvisit hos den fineste, lille skat. Og søde Frida. Og deres mor.
Han er så utroligt fin ♥
Meget glad og med fejringsblomster. Bryllupsbog var netop sendt i trykken og der var weekend i sigte. Den udkommer 30. november i øvrigt og lige nu er jeg mucho spændt efter at stå med den i hænderne og for alvor se frugten af al vores arbejde med den gennem det seneste år.
Morgenforkælelse med bananpandekager og grønne smoothies og dyner i sofaen inden arbejde.
En af de fineste døre i København.
På søndagssejltur med søde venner i deres herlige, lille fiskekutter i københavns kanaler.
Jeg prøver at spise så varieret og farverigt (fra planteriget) som muligt og det er altså en smal sag, når naturen og årstiden byder på lækkerier à la disse.
De er købt til torvedag i Roskilde og hos Persillepigen samme sted. Og så endda helt uden anden emballage end et par brune papirsposer.
Kig op. Det er helt magisk for tiden.