
Intentioner og ønsker. I juli vil jeg…
- Fejre min fødselsdag. Den ligger en uge inden termin, så synes det er svært at gøre for meget ud af det, men tænker også det er synd, at lade den gå helt i glemmebogen.
- Se Richard Mosse-udstillingen på Kunstforeningen Gl. Strand. Det er ham med de pink billeder af krigslandskaber i Congo, som mange af jer nok kan huske fra for et par år siden.
- Nyde barselslivet og dvæle over morgenmaden og læse avis hver dag.
- Til Grøn Koncert og høre Anne, Sanne og Lis. Så den gammel cirkushest kan få lidt festivalstemning. Endte med at vælge Roskilde fra, men en lille dag til Grøn Koncert ville være herligt. Og så er det dejligt tæt på, hvor vi bor.
- Bade. Og helst med Penny-svømmehund. Jeg har altid været glad for vand, men er kun blevet et endnu større badedyr (også bogstaveligt talt, haha) af at være gravid.
- Købe et komfur. Formentlig brugt, men skal lige sætte mig ind i det. Vores nuværende er tussegammelt og vores ovn er 3 kvarter (!?!) om at varme op til helt almindelige 200 grader. Nu går den ikke længere. Og ja, det er redebygningen, der er stukket af. Men egentlig rart at få gjort kål på alle de hængepartier.
- Se og følge med i Tour de France. Holder af uransalige årsager mægtigt meget af lige netop dét cykelløb og for mig er juli lig med Turen.
- Sove i teltet i sommerhuset. Er ikke sikker på, det er et hit med en nyfødt, så vil gerne nå et par gange inden.
- Meditere og lave vejrtrækningsøvelser. Både for at koble af, men også som fødselsforberedelse.
- Lave ingenting, stene serier og bage mit barn færdigt.
Jeg ser især frem til…
- At føde vores barn. Hvis det sker i juli altså. Måske han lader vente på sig til starten af august.
- Værdsætte og nyde, at vi lige nu stadig ‘bare’ er os. Det er så speciel en tid også, selvom vi glæder os umådeligt til alt vi har i vente.
Månedens (drømme)outfit…
… ingenting! Vitterligt. Vil helst bare være nøgen.
Jeg skal spise…
… jordbær og hindbær med fløde. Og kirsebær i lange baner. Og grillede pølser og grøntsager på altanen. Og chokoladeis fra Ismageriet. Og Toast Skagen. Og dadler. Sidstnævnte skulle være genialt op til fødslen. Bare prøv at google ‘date study labor’.
Det skal jeg lytte til…
… lydbøger. Ved ikke hvorfor, men har slet ikke lyst til musik for tiden. Men har Vegetaren, Til min søster, Bryster skal hoppe når man hikker og Idioten på min lytte-læse-liste.
Det skal jeg se…
… Working Moms på Netflix. Og så drømmer jeg også lidt om at barselshygge den med nogle af mine gamle yndlingsfilm. Breakfast at Tiffanys, Dirty Dancing, Cabaret og måske også Pride & Prejudice (den gamle BBC-miniserie med Colin Firth selvklart, ikke noget nymodens pjat).
Jeg skal læse…
… Et rigtigt liv af Katrine Marie Guldager. Og en bog om amning.
Månedens drøm…
… en tur i Tivoli og en tur i biffen. Ambitionsniveauet er lavt nu.
Jeg er taknemmelig over…
… at jeg lige om lidt skal opleve mine nærmeste blive far, bedsteforældre, tanter osv.
… at jeg har haft så god en graviditet. Dygtige, kloge krop.
Jeg gider ikke...
… blæsevejr og bananfluer.
… alt skraldet på Islands Brygge. Elsker at bo her, men om sommeren ligner her en slagmark. På trods af masser og atter masser af affaldscontainere. Gør mig ked, at folk er så ligeglade og at se alt det skrald flyve lige i havnen og dermed havet.