Denne uges udfordring er simpel: Ingen kaffe.
Om den så bliver nem, vil tiden vise. Lidt kaffe er slet ikke dumt (fortæller min kloge, sunde Sofie mig), men alt med måde. Og jeg er altså lidt af en kaffeholiker og vil gerne skære en anelse ned og synes derfor, at det kunne være skægt at teste af hvad en uge helt uden den sorte yndlingsdrik, gør ved mig og mit velbefindende.
Jeg vil så vidt muligt også prøve at undgå te med koffein, så jeg planlægger at drikke urtete og masser af vand med smag.
De af jer der har lyst, er mere end velkomne til at være med. Hvis man synes det er alt for barsk, kan udfordringen også lyde på, at man prøver at nøjes med 1-2 kopper om dagen.
This weeks challenge is simple: No coffee for a week.
Time will tell wether it’s going to be easy though. I’d like to cut back on my coffee intake to 2-3 cups a day and thought it would be fun to kick it off with a week completely without any coffee to see how it affects me. If it does.
I’ll swap the coffee for herbal teas without any caffeine and flavored water for the next week. Feel free to join me :)

